Fows budowa domu

Etapy budowy domu

Otoczyć czy nie?

Otoczyć czy nie? Załatwienie wszelkich formalności związanych z budową domu bez wątpienia jest tym momentem, na który czeka bardzo wielu inwestorów. W zasadzie to trzeba powiedzieć, że na ten moment to czekają chyba wszyscy inwestorzy. Jest to bowiem zielone światło ku temu, aby wreszcie przejść do sedna i rozpocząć prace budowlane. Zanim jednak wbijemy pierwszą łopatę w ziemię, musimy dokonać jeszcze jednej rzeczy. Można się w tym miejscu kłócić o to czy plac budowy musi być ogrodzony, czy też nie, ale przepisy prawne rozwiązują tę kwestię w sposób jednoznaczny. Plac budowy domu musi być ogrodzony, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dodatkowo wszelkie niebezpieczne miejsca także muszą być zabezpieczone. To etap budowy domu, który być może nie jest najważniejszy, ale na pewno bardzo ważny. Tenże etap możemy nazwać przygotowaniem placu budowy. W razie niedopilnowania tych kwestii inwestor może mieć poważne kłopoty prawne. Na pewno wiec warto zastanowić się i podjąć zawsze dla nas idealna decyzje.

Wybór pokrycia dachowego

Kategoria: Etapy, Tagi: , , ,

Wybór pokrycia dachowego Każda budowa domu jednorodzinnego przechodzi przez różne etapy. W pewnym momencie musimy zadecydować o tym, na jakie pokrycie dachowe się decydujemy. Oczywiście pewne decyzje podejmujemy już w fazie projektowania i często są to decyzje wiążące. Pokrycia dachowe dostępne na rynku są bardzo różne. Wybór tego konkretnego na pewno jest uzależniony od tego czy mamy do czynienia z dachem spadzistym, czy też z płaskim. Ponadto też jeśli dokonujemy wyboru pokrycia dachowego, to musimy pamiętać aby dostosować do niego konstrukcję więźby dachowej. Bardzo często wybieranym rodzajem pokrycia dachowego są dachówki. To jedno z najtrwalszych pokryć dachowych, ale jednocześnie też jedno z najdroższych. Poza dachówkami możemy wybrać takie pokrycia jak gonty bitumiczne czy też papę. Można również wybrać blachę dachówkową, ale można pójść nieco dalej i na przykład wybrać dosyć nietypowe pokrycie dachowe, a mianowicie dach zielony. Każdy znajdzie więc coś idealnego dla siebie.

Domy parterowe

Kategoria: Etapy, Tagi: , ,

Domy parterowe Współczesne tendencje na rynku budownictwa jednorodzinnego wskazują na to, że inwestorzy dążą do pewnego rodzaju minimalizmu. Dzisiaj bardzo chętnie buduje się domy parterowe, gdyż zasadniczo nie ma potrzeby budowania dużych piętrowych domów, które generują koszty, a nie są wykorzystane. Niegdyś istniała taka tendencja, aby budować domy duże, na kilka pokoleń, ale dzisiaj w wielu przypadkach następne pokolenie opuszcza dom, a ten pozostaje niewykorzystany. Mniejszy dom to mniejsze koszty budowy i mniejsze koszty eksploatacji. Czynnik oszczędnościowy ma w tym miejscu decydujące znaczenie, gdyż koszt budowy domu parterowego nieraz może być dwukrotnie mniejszy od kosztu budowy domu piętrowego. Jeśli spojrzymy na katalogi gotowych projektów domów, to zauważymy, że mamy w nich bardzo dużo pozycji domów parterowych. Jeśli ktoś buduje dom piętrowy, zazwyczaj decyduje się na indywidualny projekt, jednakże z całą pewnością możemy także kupić projekt gotowy do realizacji.

Zgodnie z planem

Zgodnie z planem Każdy etap budowy domu jest bardzo ważny i każdy ma wpływ na ostateczny wygląd budynku i jego funkcjonalność. Po załatwieniu wszelkich formalności oraz wykonaniu niezbędnego ogrodzenia placu budowy można przejść do kwestii geodezyjnych. W tym miejscu na plac budowy domu wchodzi geodeta i wytycza budynek zgodnie z planem zagospodarowania działki, czyli zgodnie z tym, co zostało zapisane w projekcie domu. Wytyczenie budynku w terenie to jeden z najważniejszych elementów przed wykonaniem jakichkolwiek prac budowlanych. Nie ulega wątpliwości, że na tym etapie potrzeba bardzo dużej staranności. Wszelkie prace wykonywane przez osobę geodety muszą być uzgodnione z kierownikiem budowy. Chodzi oczywiście o to, aby wszelkie prace były zgodne z ustaleniami projektowymi, a jednocześnie też zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi. Rola geodety jest tutaj na pewno niebagatelna i istotna dla całej budowy. Plan budowy to ważny element, co sprawia, ze warto go stworzyć profesjonalnie.

Poprzednie